Podstawowa opieka zdrowotna

Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu spotkał się z pojęciem podstawowa opieka zdrowotna. Coraz częściej możemy je usłyszeć w różnego rodzaju mediach, a także przeczytać o POZ w gazecie. Zatem czym dokładnie jest wspomniana opieka?

Niezbędne centrum medyczne

Podstawowa opieka w zakresie zdrowia to nic innego jak część systemu opieki zdrowotnej, która gwarantuje wszystkim ubezpieczonym pacjentom otrzymanie wybranych świadczeń zdrowotnych. Są to między innymi wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także świadczenia udzielane przez pielęgniarkę oraz położną.

Do tej formy opieki zalicza się także świadczenia udzielane przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, a także transport sanitarny. W ramach tej opieki otrzymujemy także świadczenia nocne oraz mamy zagwarantowaną świąteczną opiekę zdrowotną, jak również niektóre badania. Każde miasto posiada inne centra medyczne, w których znajdziemy specjalistów. POZ Białystok to świetna placówka dla każdego.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak dokonując wyboru naszego lekarza prowadzącego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie jest to wybór do końca życia. Swojego prowadzącego lekarza rodzinnego można zmienić nawet trzy razy w roku. Dlatego w przypadku wątpliwości warto skorzystać z tego prawa.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Medycyna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz